Haber

9-15 Ocak Dezenformasyon Bülteni

Cumhurbaşkanlığı İrtibat Bürosu Dezenformasyon Çaba Merkezi haftalık bültenini yayınladı.

Bültende yer alan

9-15 Ocak tarihlerini kapsayan bültende “Kiler Holding, Halkbank’a 100 milyon dolara sattığı Sapphire AVM’yi yarı fiyatına satın aldı”, “Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü Boğaziçi Üniversitesi Mezunlar Derneği’ni Kaldırdı”, “CHP’li Suriyelileri Kaçırdılar”, “TÜİK Ulusal Muhasebe Daire Başkanı Görevden Alındı”, “250 Milyar TL KGF Desteği”, “Boğaziçi Üniversitesi İİBF Dekanı Prof. Dr. Murat Önder Üç Anabilim Dalı Başkanlığına Atadı”, “Çip Hayvanlardan Vergi Alınacak”, “Tünel Açma Makinaları Türkiye’de Üretilmiyor”iddialarını içeren çeşitli başlıklardaki haberlerle “Kapadokya Hakkında Görsel Dezenformasyon”yer verildi.

AVM’yi yarı fiyatına aldığı iddiasını yalanladı

Bazı basın ve yayın organlarında, “Kiler Holding, Halkbank’a 100 milyon dolara sattığı Sapphire AVM’yi yarı fiyatına geri aldı”İddianın doğru olmadığının kaydedildiği bültende şu bilgilere yer verildi:

“İlgili şirket, 2020 yılı Ocak ayında KAP’a yaptığı açıklamada, Sapphire AVM ve Seyir Terası’nın ekspertiz değerinin 583 milyon 19 bin TL’ye satıldığını, mali yük. Öte yandan, 2023 yılı Ocak ayında tezli gayrimenkuller satışa çıkarıldı ve 905 milyon TL’ye yeniden satışı, ilan için verilen 3 teklif arasından en yüksek fiyatı veren Kiler Holding’e gerçekleşti.

“Zarar görmediği KAP’a bildirildi”

Alım satım işlemlerinin tamamı Türk Lirası üzerinden yapılmış olup, hiçbir sözleşmede iddia edildiği gibi döviz üzerinden gayrimenkul edinimi söz konusu olmamıştır. AVM’lerin piyasa değerini müşteri ziyaretçi sayısı, ciro kapasitesi, kiracı sayısı ve mağaza doluluk oranlarındaki artış trendi önümüzdeki yıllar da dahil olmak üzere belirlemektedir. Halkbank, söz konusu satış nedeniyle herhangi bir banka zararına uğramadığını KAP’a bildirdi. Asılsız haberler, kamuoyunu ve yatırımcıları yanıltmakta, Halkbank ve ilgili şirketin güven ve prestijini zedelemektedir.”

Bazı yayın organlarında, “Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü, Boğaziçi Üniversitesi Mezunlar Derneği’ni (BÜMED) üniversitedeki yerinden kaldırdı”Argümanın manipülasyon içerdiği belirtilen bültende, Boğaziçi Üniversitesi’nin akademisyen ve öğrencilerinin kapalı ve sosyal tesis ihtiyaçlarını karşılamak, kapalı ve açık alanlarını verimli kullanmak için çalışmalar yürüttüğü belirtildi.

‘Verimsiz alan kullanımına son vermek istedik’

Bültende, üniversite yönetiminin bu amaçla yeni yerleşke alanları kazandırdığı, yeni inşaatlar yaptığı ve alanların verimsiz kullanımına son vermek için çalışmalar yürüttüğü ve tezlere konu olan tesisin bir yönetim kurulunun bulunduğu belirtildi. yerleşke bitiminde 8 bin 80 metrekare orman alanı, 3 bin metrekare kapalı alana sahip. bilgiler yer aldı.

Bültende, bu alanın üniversitenin çimlerle kaplı simgesel alanı olan Güney Meydanı’ndan 1000 metrekare daha büyük olduğu, üniversiteye ait 2 adet tenis kortu, ofis odalarının bulunduğu bir idari bina, bir tesis bulunduğu belirtildi. toplantı odaları ve sosyal alan, fitness salonu, açık havuz ve restoranın bulunduğu bina. bildirilmiştir.

Sözleşmesi 7 Ocak 2023 tarihinde sona ermiştir.

Rektörlüğün bu alan ve tesislerin kullanımında büyük verimsizlik ve kamu israfı olduğunu tespit ettiği belirtilen bültende, şunlar kaydedildi:

“Bu alanın kira sözleşmesi 7 Ocak 2023 tarihinde sona ermiştir. Alanı kiralayan firmaya sözleşmesinin sona ermesi nedeniyle tahliye ihtarı verilmiştir. Ayrıca alan lisansüstü bir oluşum değil ticari bir şirkettir.” kar amacı ile faaliyet gösteren Ladin A.Ş.

Ladin A.Ş, Boğaziçi Üniversitesi kurumunun içerisinde yer alan, 8 bin metrekaresi açık, 3 bin metrekaresi kapalı alandan oluşan Güney Meydan’da 1000 metrekarelik geniş ve paha biçilmez bir alanı kiraladı. Ayda sadece 160 bin liraya Anadolu Hisarı, Bebek, Etiler. .

“Tesisler üniversitede kalacak”

1990 yılında üniversite yönetimi ile ilgili alanda 10 yıllık kullanım için yapılaşma ile ilgili bir protokol imzalanmış ve tesislerin üniversitede kalması sözleşmede belirlenmiştir. Protokol 2000 yılında sona ermiştir. Derneğin bu tarih itibariyle alanı kullanma hakkı bulunmamaktadır.

Bültende, 2004 yılında yürürlüğe giren Dernek ve Vakıfların Kamu Kurum ve Kuruluşları ile İlişkilerine Dair Kanun ile dernek ve vakıfların kamu kurumlarında faaliyette bulunmalarının yasaklandığı hatırlatılırken, geçmiş yönetimlerin, buradaki hukuksuz varlığı ortadan kaldırmadı.

‘Ticari bir şirket için değil…’

Bültende, kanunen bir mezunlar derneğine üniversite sınırları içinde yer kiralamanın mümkün olmadığı hatırlatılırken, “Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri ve akademisyenleri, ormanlık alana inşa edilen kampüste yapılaşma kısıtlılığından kaynaklanan derslik, ofis ve sosyal tesis sıkıntılarını gidererek ihtiyacı karşılamak amacıyla bu yönde karar almıştır.”kelimeler yer aldı.

Bültende, fiziki mekan yükünü yaşayan üniversitenin derslik ve toplantı salonları, spor sahaları ve sosyal tesislerin yer aldığı bu alanın kullanımını üniversiteye fayda sağlayacak şekilde yeniden düzenleyeceğine dikkat çekildi. , ticari bir şirket için değil.

“Suriyelileri CHP’den kaçırdılar” iddiası

Bazı yayın organlarında, “CHP’li Suriyelileri kaçırdılar”başlıklı haberde, “Kemal Kılıçdaroğlu’nun Esenyurt Belediyesi’nin dönüş programına katılacağı ortaya çıkınca Suriyelileri İl Göç İdaresi’ne götürdüler”Tezinin doğru olmadığının kaydedildiği bültende şu ifadelere yer verildi:

“İstanbul’da gönüllü olarak ülkelerine dönmek isteyen 41 Suriyeli sığınmacı, İl Göç İdaresi Müdürlüğü’ne resmi başvuruda bulunarak yardım istedi. Talepleri olumlu değerlendiren İl Göç İdaresi, sığınmacıların başvurularını uygun buldu. Esenyurt’ta ikamet eden şahıslara ihbarda bulundu.Dönüş programını belirleyen İl Göç İdaresi, dönüş programını ve sığınmacıları önce Kilis’e ardından Suriye’ye ulaştıracak araçları ayarladı.

Uzun süre beklediler

İl Göç İdaresi’nin sığınmacıları isteyerek geri gönderme planından haberdar olan Esenyurt Belediyesi, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Genel Başkan Yardımcıları, milletvekilleri ve CHP İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun da davetli olduğu bir program düzenledi. Esenyurt Belediyesi bazı sığınmacıları telefonla arayarak bazılarının evine giderek ‘Sizi götüreceğiz.

‘Pazar günü saat 09:00’da eski cumhurbaşkanlığı binasının bulunduğu bölgede hazır olun’ dediği ortaya çıktı. Bu çağrıyı dikkate almayan Suriyeli sığınmacılar, İl Göç İdaresi önünde toplanarak saat 07.00’de Kilis’e doğru yola çıktı. Sığınmacıların ihbar edilen yere geleceğini düşünen CHP’li yetkililer uzun süre beklemek zorunda kalınca sözle ilgili tezler ortaya atıldı.”

TÜİK Başkanı görevden alınmadı

Bültende, bazı yayın organlarında, “Türkiye İstatistik Kurumu, üçüncü çeyrek büyüme hızının beklentilerin altında kalması üzerine Ulusal Hesaplar Daire Başkanı’nı görevden aldı”İddianın doğru olmadığı belirtildi.

Bültende teknik iş ve işlemlerin yoğun olduğu, bilgi yönetiminin tecrübe gerektirdiği ve bu kapsamda dönemsel olarak kurum içinde rotasyona ihtiyaç duyulduğu vurgulanmış, bültende rotasyonun önemli istatistik üretenler arasında gerçekleştirildiği belirtilmiştir. Kurumun birimleri bu ihtiyaç doğrultusunda

‘Değişiklik yapıldı’

Görevden alındığı iddia edilen Ulusal Hesaplar Dairesi Başkanı’nın geçtiğimiz ay turizm geliri revizyonunun yapıldığı Uluslararası Ticaret İstatistikleri Dairesi’ne götürüldüğü hatırlatılan bültende, “İlgili daire başkanının geçmişte Kültür ve Turizm Bakanlığı’nda görev yapmış olması ve tecrübesinden yararlanılarak diğer daire başkanlığında kendisine daha fazla ihtiyaç duyulması nedeniyle bu değişiklik yapılmıştır.”kelimeler yer aldı.

Kredi Garanti Fonu taleplerinin reddi

“250 milyar TL Kredi Garanti Fonu (KGF) desteği yatlara, katlara ve dövize gidecek”Savunmalarının gerçeği yansıtmadığının belirtildiği bültende şu ifadelere yer verildi:

“Hazine Destekli KGF kefaleti ile sağlanan krediler, Fatura Kayıt Sistemi üzerinden kullandırılmaktadır. Hazine ve Maliye Bakanlığı, Türkiye Bankalar Birliği, Türkiye Katılım Bankaları Birliği, Maliye ve Maliye Bakanlığı tarafından geliştirilen Fatura Kayıt Sistemi sayesinde kullandırılmaktadır. Kurumlar, Kredi Kayıt Bürosu ve Kredi Garanti Fonu, krediler fatura ile belgelendirilir ve ödeme doğrudan satıcıya yapılır.

Bu şekilde, hedeflenen kredi kullandırımı ile seçici bir kredi yaklaşımı uygulanarak yalnızca gerçek ticaret finanse edilir.

İzleme Listesine Girmek

Gerçek ticaret için kredi kullanılması ve aynı fatura için mükerrer kredi kullanılması sistemdeki kontrollerle engellenmektedir. Suistimal, gerçeğe aykırı fatura tasdiki, gerçeğe aykırı beyan, finansman, kıymetli maden ve döviz işlemleri ile refinansman işlemlerinde lehtar İzleme Listesine alınır ve sistemden yararlanamaz.

Ayrıca, lehdar ve alacaklı da cezalandırılır. Yeniden finansman yapan bankalar 1 yıl süreyle sistemden yararlanamazlar. Amaç dışı kullanım, gerçeğe aykırı beyan ve kredinin döviz alımlarında kullanılmayan kısmı iptal edilecek ve yararlanıcı kara listeye alınacaktır.

İptal edilen faturalar için yenisinin temin edilememesi durumunda fatura bedeli üzerinden 900 baz puan ceza uygulanır. Sistem sayesinde devlet desteği ile sağlanan kredilerin suiistimali önlenerek kamu kaynaklarının etkin ve adil dağılımı sağlanmaktadır.

Murat Önder’e suçlama

Bazı yayın organlarında, “Boğaziçi Üniversitesi İİBF Dekanı Prof. Dr. Murat Rektör kendisini üç anabilim dalı başkanlığına atadı”Bültende, iddianın doğru olmadığı, konuşmanın bölümlerine ilişkin resmi atama kararlarının tezin manipülasyon olduğunu ortaya koyduğu vurgulandı.

İşletme Anabilim Dalı Başkanı Prof. Siyasi bilimler ve Uluslararası İlişkiler. Dr. Aslen Hakan Yılmaz’ın atandığına değinildi.

Bültende, Prof. Dr. Prof. Dr. Hakan Yılmaz, 9 Ocak’ta dekanlığa emeklilik dilekçesi vererek görevinden istifa etti. Dr. Murat Önder’in vekaleten atandığı kaydedildi.

Her yontulmuş hayvan için sahibinden vergi alınmayacaktır.

Sosyal medyada paylaşılan ve bazı basın organlarında yer alan “çipli hayvan başına sahibinden vergi alınacak” iddiasının gerçeği yansıtmadığı haberde şu bilgilere yer verildi:

“Tarım ve Orman Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın ‘evcil hayvan başına vergilendirme’ konusunda bir uygulaması ve çalışması yok. hayati öneme sahiptir.

uygulamanın amacı

Ayrıca hastalık veya kontrol durumlarında veteriner kliniği mikroçip okutarak hayvanın önceki hastalıkları, kontrol ve tedavi süreçleri ve aşıları hakkında detaylı bilgilere ulaşabilmektedir. Çip taraması ile veri tabanında kayıtlı evcil hayvan sahibinin adresi, telefon numarası gibi gerekli bilgiler elde edilir.

Bu uygulamanın en değerli amaçlarından biri, tüm hayvanları tespit etmek ve terk edilmeyi önlemektir. Bilinçsizce sahiplenildikten sonra sokağa bırakılan hayvanların sahipleri gerekli cezai işleme tabi tutulacak.

Tünel açma makineleri 2017 yılından beri üretilmektedir.

Bir televizyon programının sunucusu tarafından iddia edilen bültende, “Tünellerimizle gurur duyuyoruz ama tünelleri açan köstebekleri üretebilir miyiz? Yapamayız”İddianın asılsız olduğu da belirtildi.

Türkiye’nin dünyada tünel açma makinesi üreten 8 ülkeden biri olduğuna dikkat çekilen bültende, “Türkiye, kendi tünel açma makinesini üretmenin yanı sıra bu alanda dünyanın birçok ülkesine yedek kesim sağlayan ülke konumunda. 2002, 2017 yılından itibaren tünel açma ve mikro tünel açma makinaları üretmektedir.”ifadeler yer aldı.

Kapadokya “öncesi” ve “sonrası”

Bazı sosyal medya hesaplarından “Kapadokya öncesi ve sonrası”Paylaşımların görsel dezenformasyon içerdiği iddia edilen paylaşımların vurgulandığı bültende, şunlar kaydedildi:

“Kapadokya’nın son halinin Nevşehir’deki Kayaşehir’e ait olduğu iddiasıyla paylaşılan görüntü. 1983 yılında afet bölgesi ilan edildikten sonra tarihi yerleşim yeri olan Nevşehir Kalesi çevresinde fiziki değişimler başladı. 2005 yılında kentsel dönüşüm alanı olarak yerleşime açılmıştır. 2009 yılında fiziki çalışmaların başlaması ile birlikte fiziki ömrünü tamamlamış ve metruk durumdaki binalar kaldırılmıştır.

Bölgedeki tarihi tescilli yapılar korunmuş ve gün yüzüne çıkarılmıştır. 2014 yılında başlatılan Nevşehir Kalesi ve Çevresi Kentsel Dönüşüm Projesi’nde bir yer altı şehri bulundu. Nevşehir Belediyesi tarafından yaptırılan sismik ve rezistivite tomografisi sonucunda bölgede bazı tünellerin ve kaya boşluklarının varlığı ortaya çıkarılarak bölge aydınlatıldı. 3. derece arkeolojik sit alanı ilan edildi.

İddiaların konusu turizme kazandırılacak

2019 yılında site bitimleri yenilenmiş ve imar planının tüm katlarında savunma, onarım ve restorasyon çalışmalarına başlanmıştır.

6. yüzyıl Erken Bizans döneminden günümüze kadar kalıcı yerleşim yeri olarak kullanılan yaklaşık 425 bin metrekarelik alanda yürütülen temizlik çalışmaları sırasında fresklerle süslenmiş kaya oyma kilise, geçiş tünelleri, bine yakın oda, bezirhaneler, su yolları, yaşam merkezleri ve çeşitli eşyalar gün yüzüne çıkarılmıştır. .

Nevşehir Kalesi çevresindeki yıkım, kazı ve temizlik çalışmalarının öncesi ve sonrasını yansıtan fotoğraflar etiketiyle manipüle edildi. Tartışmalara konu olan bölgenin turizme kazandırılması için çalışmalar titizlikle sürdürülüyor.”

gumushacikoyhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
adalar escort
arnavutköy escort
ataşehir escort
avcılar escort
bağcılar escort
bahçelievler escort
bakırköy escort
başakşehir escort
bayrampaşa escort
beşiktaş escort
beykoz escort
beylikdüzü escort
beyoğlu escort
büyükçekmece escort
çatalca escort
çekmeköy escort
esenler escort
esenyurt escort
eyüp escort
fatih escort
gaziosmanpaşa escort
güngören escort
kadıköy escort
kağıthane escort
kartal escort
küçükçekmece escort
maltepe escort
pendik escort
sancaktepe escort
sarıyer escort
şile escort
silivri escort
şişli escort
sultanbeyli escort
sultangazi escort
tuzla escort
ümraniye escort
üsküdar escort
zeytinburnu escort
istanbul escort
betturkey
jojobet
deneme bonusu veren siteler